Rollerin ve Sembollerin Kazandırdığı İbrahimî Şuur – HAC için hazırlanan kitabın kapak tasarımı

Necip Taha > Blog > Kitap Kapakları > Rollerin ve Sembollerin Kazandırdığı İbrahimî Şuur – HAC için hazırlanan kitabın kapak tasarımı

ARKA KAPAK

Biz bu çalışmamızda, haccın fıkhî hususlarının hatırlatmasını yapmayacağız. Zira bu bilgilere, tüm fıkıh ve ilmihal kitaplarında, “hac ve umre” kitapçıklarında yeterince yer verilmiştir.
Biz bu çalışmada, hacca ve umreye gideceklere kısaca “roller ve semboller”den bahsedeceğiz ki, hacı adayımız yapmış olduğu rollerin ve yerine getirmiş olduğu sembollerin (menâsıkların) hakkını “şuuruna vararak” vermiş olsun.
Herhangi bir ibadetin şekilsel kurallarını ve hükmünü, yani fıkhî yönlerini bilmek çok önemlidir. Ama bundan daha önemlisi, o şekillerin ifade ettiği hakikatlerin kavranması ve bu kuralların vermek istediği mantığın, ruhun, mesaj ve misyonun yakalanabilmesidir. Ancak bu durumda, Rabbimizin murad edip bizden istediği husus yerine getirilmiş ve maksat hâsıl olmuş olur.
Bu mütevazı çalışmada, hacda yapılan tüm menâsıkların anlamlarını, ruhunu ve vermesi gereken mesajları tespit etmeye çalıştık.


WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayım?
Merhaba, yardım ister misiniz?